Aquesta web utilitza cookies per millorar la teva experiència d'usuari i per recopilar informació estadística sobre la teva navegació. Si hi continues navegant, considerem que n'acceptes l’ús. OK | Més informació
Agora

Actualitat Àgora

Les cistelles de Nadal són deduïbles?

La resposta a aquesta pregunta és que sí, encara que depèn de l'impost que estiguem parlant. 

Els imports satisfets per les cistelles de Nadal són una despesa deduïble en l'impost sobre societats, no per la qual cosa en aquest impost no hi ha cap problema. La pròpia Llei de l'impost de societats estableix que no es consideren donatius o liberalitats —conceptes que no serien deduïbles— les despeses que, d'acord amb els usos i costums, s'efectuïn amb el personal de l'empresa.

El que diu hisenda: en el cas concret de les cistelles de Nadal, en la mesura en què formin part dels usos i costums de l'empresa (és a dir, que es repeteixin en el temps), pel que fa al seu personal, tindran la consideració de despesa deduïble a l'efecte de l'impost sobre societats, sense que sigui necessari que figurin en conveni col·lectiu o en algun tipus de pacte que els obligui a això. El primer any no s'ha de considerar com a despesa deduïble el lliurament de cistelles de nadal als empleats. La resta d'anys, sempre que es pugui demostrar el costum, sí que es poden deduir. 

Pel que fa a l’IVA, l’article 96 de la Llei de l’Impost sobre el Valor Afegit és clar, les quotes suportades no són deduïbles.

 

Regals a clients

En el cas d'adquirir cistelles de Nadal per regalar a clients, col·laboradors o proveïdors cal tenir en compte les següents consideracions:

  • En la mesura en què es tracti de despeses per relacions públiques amb clients seran fiscalment deduïbles sempre que compleixin els restants requisits en termes d'inscripció comptable, meritació, correlació entre ingressos i despeses i justificació documental.
  • És imprescindible reflectir en la factura que es tracta d'un regal personalitzat. Per tant portarà el logotip i/o el nom de l'empresa. Tingui en compte aquesta dada perquè quedi perfectament justificat davant l'Agència Tributària.
  • Des de l'1 de gener de 2015, la deducció per despeses a clients o proveïdors està limitada a l’1% de l'import net de la xifra de negoci del període impositiu corresponent.